• تاریخ انتشار : 1400/09/01 - 08:24
  • تعداد بازدید : 14
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه

آئین معارفه دانشجویان نو ورود در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار شد

آئین معارفه دانشجویان نو ورود مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی مشهد به دو صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

به گزارش ایحا از مشهد، آئین معارفه دانشجویان نو ورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی مشهد با حضور رئیس دانشکده، معاونت، مدیریت گروه و جمعی از اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان به دو صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

جلسه ابتدا با قرائت قرآن توسط رضا جاویدی، قاری برتر کشوری و از دانشجویان دانشکده آغاز و سپس دکتر دیمه کار، رئیس دانشکده ضمن تبریک و تهنیت به قبول شدگان جدید مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، با توجه به فضای قرآنی مجموعه به بیان نکاتی در ارزش دانش در فضای قصص قرآن پرداخت.

دیمه کار ابتدا به ماجرای ملکه سبا در زمان حضرت سلیمان (ع) با توجه به آیات قرآن اشاره کرد و گفت: در این داستان قرآنی، آصف بن برخیاء که نزدش اندکی از علم الهی بود عرش ملکه بلقیس را در اجابت درخواست حضرت در کمتر از یک پلک به هم زدن با قدرت و امانت به نزد ایشان آورد و این در حالی بود که عفریت نیز گفته بود این کار را قبل از اینکه حضرت از جایش بلند شود می‌ تواند انجام دهد.

رئیس دانشکده علوم قرآنی مشهد در ادامه اظهار کرد: خداوند در آیه مربوطه خاستگاه قدرت عفریت را مسکوت گذاشته است در حالی که خاستگاه قدرت آصف بیان شده لذا می‌ توان گفت خاستگاه قدرت عفریت آن علم نیست پس در این عالم غیر از علم یک سری خاستگاه‌ هایی هست که افرادی کارهای خارق العاده انجام می‌ دهند لذا از این قصه در آیه می‌ توان مدد گرفت که برخی از کارهای خارق العاده چه بسا نفس آن و آورنده آن مورد تایید خداوند نباشد.

دیمه کار ضمن اشاره به این سوال که چرا حضرت سلیمان (ع) خودش تخت ملکه سبا را نیاورد به نکته بسیار حائز اهمیت و خاصی از این قصه اشاره کرد و گفت: انس و جن حاضر در زمان حضرت سلیمان (ع) روی حقانیتش تردید نداشتند لذا ایشان نگران آینده است. به نظر من حضرت از حجت و خلیفه خدا بعد از خودش رونمایی کرد و حضرت گوشه‌ ایاز استعدادها و ظرفیت‌ های آصف را که قرار است بعد او برای امور دین و دنیا به وی مراجعه شود رونمایی می‌ کند.

عضو هیات علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد در ادامه اظهار کرد: خداوند در ماجرای حضرت سلیمان (ع) به تعبیری آن دز آخرالزمانی‌ اشرا خیلی آورده است و در بیان ارتباط قصه به حضرت ولی عصر (عج) گفت: بر پایه روایتی از امام باقر (ع) شخصی مثل آصف این کار را با علم به یک حرف از هفتاد و سه حرف اسم اعظم الهی انجام داده در حالی که هفتاد و دو حرف آن را اهل البیت (ع) می‌ دانند و یک حرف آن مختص خداوند است لذا شخصی که قرار بوده وصی حضرت سلیمان (ع) شود چنین قدرتی داشت اگر خود سلیمان (ع) باشد چه می‌ شود حالا اگر شخصی که قدرت و علمش از حضرت سلیمان (ع) بیشتر باشد، می‌ تواند چه کارهایی انجام دهد.

در ادامه جلسه دکتر محسن رجبی، معاون دانشکده علوم قرآنی مشهد ضمن سلام و خیر مقدم ورود دانشجویان جدید به دانشکده گفت: هدف ما از ورود به دانشکده علوم قرآنی کسب علم آن هم از مصدر اصلی یعنی کتاب الله است اما اینکه چطور می‌ توانیم این علم را به دست آوریم سعی شده در واحدهای کارشناسی و ارشد با عناوین دروسی که طراحی شده زمینه‌ های لازم برای آشنایی با قرآن فراهم شود و سرفصل ها، حاصل سال‌ ها تجربه گروهی از اساتید می‌ باشد که البته این به معنای کامل بودن نیست و حتما کاستی‌ ها و نواقصی دارد.

معاون دانشکده علوم قرآنی مشهد با بیان این موضوع که دانشجویان باید شکرگزار خداوند بخاطر قرار دادن چنین فرصتی برایشان باشند، ضمن درخواست از دانشجویان به رعایت سرفصل‌ های دروس و فراگیری آن‌ ها با توجه به راهنمایی‌ های اساتید، از آن‌ ها خواست که خودشان را به پاس و گذران همین دروس، محدود نکنند.

آگاه بودن به فضای علمی کشور در حوزه علوم قرآن وحدیث و دنبال کردن فضاهای جدید این حوزه با عشق و علاقه و پیگیری مباحث، دقت داشتن به جایگاهی که در آن قرار داشته و رسالتی که چه بخواهند و چه نخواهند بر عهده آنهاست که همانا تبلیغ کلام الله و اجرای آن در جامعه خودمان و جامعه بشری است و تهذیب اخلاق در کنار دروس، از جمله این توصیه‌ ها بود.

عضو هیات علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد در خاتمه به اهمیت ویژه فراگیری زبان عربی و نیز انگلیسی یا یکی از زبان‌ های دنیا اشاره کرد و تاکید کرد که دروس عربی خوب هست عملی و کاربردی سازی شود و در قالب مکالمه و متن خوانی باشد تا دانش عربی در ذهن ماندگار شود و درباره  زبان انگلیسی هم گفت: با توجه به فضایی که در جامعه بشری داریم و نگاه‌ هاییکه به قرآن و اسلام هست لزوم ارتباط هرچه بیشتر با مراکز علمی و پژوهشی دنیا و رساندن این رسالت قرآن به گوش مردم دنیا اقتضا می‌ کند که زبان انگلیسی یا یکی از زبان‌ های دنیا را در حد مکالمه یاد بگیریم و توصیه کرد که دانشجویان در کانون‌ های زبان ثبت نام کنند.

در بخش سوم مراسم دکتر بی‌ بی حکیمه حسینی، مدیر گروه دانشکده علوم قرآنی مشهد گفت: ممکن است چه در مقطع کارشناسی و چه ارشد در شروع کار یک نیت و غرض خیلی قرآن دوستانه‌ ایشما را به اینجا سوق داده باشد و با هدف اینکه تشنه بدست آوردن معارفی از قرآن هستید که می‌ خواهید خودتان را به قرآن نزدیک کنید و بهره ببرید و آموزه‌ هاییاز آن را یاد بگیرید وارد دانشکده و رشته قرآنی می‌ شوید اما گاهی چنان برداشتمان و یا چارچوب‌ های ذهنی خیلی خشک و یا مشخص شده‌ ایاز قبل داریم که نمی‌ توانید بین آنچه که انتظار داشتید و تشنه آن بودید با آنچه که در واحدهای درسی فرا می‌ گیرید ارتباط برقرار کنید.

عضو هیات علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد سپس در توضیح این مطلب با ذکر مثالی گفت: قرآن مثل چشمه‌ ایدائم می‌ جوشد ولی ما می‌ خواهیم با خوردن جرعه‌ ایآب تشنگی مان را برطرف کنیم. ما قرار است بعد از چهار سال به عنوان کارشناس قرآن خارج شویم و از این بعد صاحب شاخه و انشعابی از چشمه قرآن برای سایرین باشیم. نباید صرفا به این راضی شویم و نیاز است زیرساختی‌ تر کار کنیم و با روابط بین آیات، تاریخ آن، چگونگی شکل گیری، علومی که با این در ارتباط دارند و یک شبکه به هم پیوسته‌ ایرا تشکیل می‌ دهند آشنا شویم و هیچ وقت عجله در قضاوت نکنیم و چارچوب‌ های قبلی که برایتان شاید انتظاراتی از درس‌ های قرآنی ایجاد کرده حاکم قرار ندهید.

حسینی ادامه داد: اگر این روابط برایتان واضح نیست کشف کنید و از اساتید بخواهید و بپرسید و نگذارید که از انگیزه و شوق علمی شما کم شود و اینکه آموزش‌ های آکادمیک باید ما را متخصص در علوم قرآنی بار آورد و طبق مثل معروف باید ماهی گیری را یاد بگیریم نه اینکه فقط ماهی‌ ها را بدست آوریم.

مدیر گروه دانشکده علوم قرآنی مشهد در پاسخ به سوال یکی از شرکت کنندگان در خصوص ابراز عدم نیاز به گذراندن درسی خاص گفت: گاهی ممکن است فکر کنیم بعضی واحدها نیاز نیست اما همیشه اختلاف سطح و دانش قبلی بین دانشجویان یک کلاس هست و این غیر قابل اجتناب است و استاد چاره‌ ایندارد که یک سطح میانی را در نظر بگیرد و راه حل این است که ما در همان کلاسی که هستیم با مطالبه گری بیشتر و حرکت رو به جلو کلاس را برای خودمان صاحب فایده کرده و از آن بهره ببریم.

در بخش دیگری از برنامه دکتر مجتبی نوروزی، عضو هیات علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد ضمن خیر مقدم و تبریک ویژه خدمت دانشجویان جدیدالورودی که عرصه جدیدی از علم و دانش و خدمت به قرآن را شروع کردند ابتدا به معرفی و بیان سوابق تحصیلی و کاری خود پرداخت.

وی سپس ضمن تاکید بر بهره گیری از فرصت محدودی که برای دانشجویان کارشناسی ارشد فراهم شده است، خواستار قدر دانستن آن منوط به برنامه ریزی صحیح در طول تحصیل شد و اینکه نه در حوزه و نه در دانشگاه با این واحدهای درسی کسی به جایی نرسیده و هر آنچه بوده با زحمت و تلاش خود فرد به دست آمده و یک بخش کار دست خود دانشجو هست و  اگر این دوره را خوب بگذرانند از نگرانی‌ های شغلی هم کاسته خواهد شد.

گذراندن مهارت‌ های لازم مربوط به رشته، تسلط به کامپیوتر و اینترنت و نحوه جستجو و استفاده از منابع اطلاعاتی، اهمیت دادن به درس روش تحقیق، شرکت در دوره‌ های متنوع مرتبط در فضای مجازی، مراجعه به سایت‌ های پژوهشی و سایت‌ های بارگزاری مقالات از دیگر توصیه‌ های وی بود که درجهت افزایش انگیزه و مهارت مطرح شد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد در ادامه سخنان، مزیت دوره ارشد را به نوشتن مقاله و پایان نامه دانست و تاکید کرد که اگر در این زمینه‌ ها ضعیف باشید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و   ممکن است بعضی بگویند بین کارشناسی و ارشد ما فرقی نکرد.

نوروزی در خاتمه صحبت ضمن ابراز امیدواری به حل شدن مسئله کرونا و حضوری شدن کلاس‌ ها در ترم آینده از دانشجویان خواست طوری رفتار و برنامه ریزی کنند که وقتی بعداً به گذشته خودشان نگاه کنند یک رضایت نسبی و احساس مثمر ثمر بودن در خودشان احساس نمایند.

در ادامه جلسه محمد علی کیهانی، دبیر انجمن علمی به معرفی انجمن و نحوه کار و بیان ماهیت و ضرورت تشکل انجمن پرداخت و آن را مکملی در کنار بحث‌ های آموزشی و پژوهشی دانست که می‌ تواند خلاهای باقیمانده از فضای کلاس و سرفصل‌ ها را در جهت رفع نیازهای علمی دانشجویان تامین کند.

کیهانی همچنین به توضیح عرصه‌ های فعالیتی انجمن پرداخت و از جمله برگزاری کارگاه‌ ها و نشست ها، فعالیت‌ های نشریه ره نما، کانال‌ های اطلاع رسانی و درج محتوای آموزشی و  وبلاگ را برشمرد و با اشاره به کسب رتبه دوم انجمن علمی مشهد در بخش دانشگاهی جشنواره حرکت از دانشجویان خواست که با همکاری‌ های خود انجمن را در نیل به دست یابی به جایگاه‌ هاییدر سطح ملی یاری نمایند.

پخش کلیپ از فعالیت‌ های یک سال اخیر انجمن علمی دانشکده، سخنرانی کارشناس فرهنگی و مسئولین تشکل‌ های کانون قرآن و عترت و مهدویت از دیگر برنامه‌ های این مراسم بود.

در پایان نیز تقدیر از برترین‌ تشکّل‌ های دانشجویی با حضور رئیس دانشکده، معاونت و کارشناس فرهنگی صورت گرفت‌ .

  • گروه خبری : کل اخبار
  • کد خبر : 5646
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید