• تاریخ انتشار : 1400/04/28 - 12:05
  • تعداد بازدید : 94
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه به صورت مجازی برگزار کرد:

دفاع از پایان نامه قرآنی در کرمانشاه

جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد در کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش ایحا از کرمانشاه، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «بررسی مبانی قرآنی و روایی اصل خودباوری دربیانه گام دوم انقلاب» با نگارش علی مرادی دانشجوی رشته تحصیلی علوم قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد و راهنمایی دکترصمد اسمی قیه باشی و داوری دکتر مجید چهری  به صورت مجازی در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.

ان پایان نامه در نهایت در این دانشکده پذیرفته شد.

 

در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:

در میان خصلت های انسانی و فضیلت های اخلاقی، برخی  اوصاف چنان با اهمیّت اند که می توان از آنها به صفات سرنوشت ساز یاد کرد. «خودباوری»، از شمار این گونه فضایل روحی است و یکی از مهم ترین رموز موفقیّت فرد در زندگی اش محسوب می شود. خودباوری باعث می شود فرد با وجود تمام مشکلات و موانع، نهراسد و از سعی و تلاش خویش نکاهد، و از توانمندی های خویش جهت رسیدن به اهدافش بهره گیرد. در این پژوهش اصل خودباوری با تکیه بر مبانی قرآنی و روایی در بیانیه گام دوم انقلاب مورد بررسی قرار گرفته است.

 بیانیه گام دوم انقلاب، رهنامه ای است که با روایت تاریخی انقلاب آغاز می شود و در آینده ای امیدبخش امتداد می یابد. در بخش آغازین  بیانیه، به تاریخ نگاری دقیق و واقع بینانه انقلاب اسلامی به صورت موجز و عالمانه پرداخته می شود و سیر تکامل انقلاب و همچنین سیر محیط داخلی و خارجی آن در قالب واژگان و گزاره های پرمعنا و جامع به تصویر در می آید. چرخه حیات انقلاب اسلامی تا چهل سالگی که در  بیانیه مذکور از آن به عنوان گام اول انقلاب اسلامی یاد شده است، با فاز صفر آغاز می شود و پس از گذارندن دوران اولیه و مرحله پیشرفت سریع، به دوره بلوغ که همانا چهل سالگی انقلاب اسلامی است، ختم می گردد. در این سیر تاریخی، ویژگی هایی برای هر مرحله از حیات طیبه انقلاب اسلامی ذکر شده است که آن را از مرحله دیگر متمایز  می سازد. در بخش دیگری از این منشور، شعارهای محوری انقلاب اسلامی به همراه مشخصه های مربوط به آنها مورد واکاوی قرار گرفته است. برکات انقلاب اسلامی، سبک مدیریت غالب و راهبردهای اصلی انقلاب اسلامی، از جمله دیگر موضوعات کلیدی است که برای مسیر طی شده انقلاب اسلامی تا مرحله بلوغ مورد توجّه قرار گرفته است.

 ایجاد امید در جامعه و خودباوری، دو ریل اصلی در  بیانیه گام دوم انقلاب هستند، در واقع؛ پیام بنیادین بیانیه گام دوم انقلاب ابلاغی از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی (دام عزه) آن است که در عین خودباوری و اعتماد به نفس ملی، از تهدیدها، زورگویی ها و عربده کشی های مستکبرین عالم، نهراسیم و با توّکل به خداوند متعال، روی پای خود بایستیم تا بتوانیم اهداف عالیه نظام اسلامی را به منصه ظهور برسانیم.

بحث خودباوری در بین تعالیم اسلامی نیز، جایگاه ویژه ای دارد چرا که نقش قرآن کریم و معارف اهل بیت علیهم السلام در آگاه سازی بشر و هدایت او به سمت رفتارهای متعالی، آشکار و متجلی است. قرآن کریم و دستورات معصومین علیهم السلام با معرفی مقام و منزلت واقعی انسان و آگاهی بخشی و بصیرت افزایی و غفلت زدایی و دستور به رعایت تقوا و تعظیم شعائر الهی در زمینه خودشناسی اند. قرآن کریم اصل خودباوری را با مفاهیم گوناگونی همچون  عزّت نفس، توّکل، علو همت، کرامت نفس و مناعت طبع برای ما ترسیم نموده است. آشنایی با شاخص های بارز خودباوری در قرآن و روایت و تبیین مبانی روایی و قرآنی خودباوری در  بیانیه گام دوم انقلاب هدف اصلی این تحقیق است. پژوهش حاضر از چهار فصل تشکیل شده است که در فصل اول کلیات تحقیق شرح داده شده و در فصل های دوم، سوم و چهارم  به مبانی قرآنی و روایی اصل خودباوری دربیانه گام دوم و راهکارهای آن و همچنین کارکردهای آن در بیانیه گام دوم انقلاب پرداخته شده است و در آخر با بررسی همه جانبه و دقیق و تحلیلی موضوع نتیجه ذکر شده است.

مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از :

۱.مبانی روایی و قرآنی خودباوری در  بیانیه گام دوم انقلاب

۲.راهکارهای قرآنی و روایی وصل به خودباوری در بیانیه گام دوم انقلاب

۳.کارکردهای و آثار قرآنی و روایی خودباوری در  بیانیه گام دوم انقلاب

  • گروه خبری : مهمترین اخبار
  • کد خبر : 5154
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید