• تاریخ انتشار : 1400/09/01 - 12:46
  • تعداد بازدید : 14
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
از سوی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه،

نشست علمی «اهداف قرآن از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی(ره)» برگزار شد

کرسی علمی ترویجی «اهداف قرآن از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی (ره)» به صورت مجازی در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش ایحا از کرمانشاه؛ کرسی‌ های علمی - ترویجی «اهداف قرآن کریم از دیدگاه علامه مصباح یزدی (ره)» با ارائه حجت الاسلام و المسلمین مجتبی جولایی فر دانش آموخته سطح چهار تخصصی فقه تربیت اسلامی موسسه فقه و علوم اسلامی و مدرس سطوح عالی حوزه علمیه قم و با حضور دکتر مجید چهری و دکتر زهره نریمانی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به عنوان ناقدان این جلسه و مدیریت دکتر مسعود اقبالی در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار گردید.

دکتر جولایی فر در ابتدای این جلسه بیان کرد: کاوش در آثار علامه مصباح یزدی گواه این مطلب است که ایشان هدف عالی قرآن را فلاح و رستگاری و قرب الهی برای انسان می­داند. وی همچنین مقاصد قرآن را همان هدف ارسال انبیاء پذیرفته و در جایی دیگر در ضمن بحثی مستقل به رسالت قرآن روی آورده و آن را در سه مرحله بعد بینش، گرایش و رفتار تبیین نموده است.

جولایی فر اظهار داشت: آیت الله مصباح ترسیم مقاصد قرآن را به نوعی همان هدف از ارسال رسل معرفی می‌نماید و اهداف انبیاء در اندیشه وی در 11 عنوان بیان شده است که برخی از آنها عبارتند از: هدایت تشریعی مردم، اتمام حجت، دعوت به توحید و عبادت خدا،  توجه دادن به معاد، اصلاح تحریف‌ها و رفع اختلافات دینی، تذکر دادن، انذار و تبشیر و ...

وی افزود: علامه مصباح یزدی در یکی از گسترده ترین دیدگاه ها به تبیین اهداف قرآن روی آورده و با استمداد از آیات قرآن، اهداف نزول آن را در سه مجموعه «شناختی- معرفتی، تربیتی- عملکردی و اهداف بینشی، گرایشی و رفتاری»گنجانده است.

حجت الاسلام جولایی فر همچنین در نقد دیدگاه علامه مصباح در خصوص دسته بندی اهداف قرآن گفت: علامه مصباح یزدی در دیدگاه جامع، اهداف قرآن را به بینشی، گرایشی و رفتاری تقسیم کرده و برای هر یک شواهد قرآنی بیان می کند. دیدگاه ایشان اگرچه واجد اکثر اهداف تصریح شده در قرآن است؛ اما این گونه نظام برقرار کردن نمی تواند از واقعیت نسبت میان این اهداف در قرآن پرده بردارد و دیدگاه برگزیده با تاکید بر تفسیر تنزیلی قرآن، رسالت قرآن، رسالتی تربیتی – هدایتی است و به دنبال تحولی ریشه دار و ماندگار و همه جانبه است.

 

 

  • گروه خبری : کل اخبار
  • کد خبر : 5665
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید