• تاریخ انتشار : 1400/04/21 - 11:46
  • تعداد بازدید : 184
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی خوی:

شیوه ازدواج و سبک زندگی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)، بهترین الگو برای جوانان

عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی خوی بر ازدواج جوانان به سبک پیوند آسمانی حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها تأکید کرد.

 به گزارش خبرنگار ایحا از خوی، دکتر معصومه قنبرپور، عضو هیئت علمی دانشکده علوم قرآنی خوی درگفتگو با خبرنگار ایحاء، ضمن تبریک سالروز ازدواج امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها و روز ازدواج، ازدواج را یک فریضه مشترک بین تمام دین ها معرفی کرده و بیان کرد: فریضه ازدواج نه تنها در دین اسلام که در دین های دیگر نیز مورد ستایش قرار گرفته است و کمتر مسلمانی را می توان مشاهده کرد که این حدیث پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم «ازدواج سنت من است پس هر که از سنت من روی بر گرداند از من نیست» را نشنیده باشد.

 

وی ازدواج امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها را به نوعی گرامیداشت سنت نیکوی ازدواج توسط پیامبر گرامی اسلام  عنوان کرد و گفت: پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم خودشان نیز تلاش کردند، نه در سطح شعار بلکه در عرصه عمل نیز این سنت نیکو را گرامی دارند و با پیوند یگانه دختر خود با حضرت علی(ع) الگویی شایسته برای ازدواج امت خود به یادگار بگذارند. فاطمه دختر پیامبر اسلام و از اصیل ترین طایفه های قریش به شمار می رفت، حال این بانوی بزرگ جهان اسلام  با شخصیتی ازدواج می کند که از تمام دارایی های دنیا تنها یک شمشیر، زره و شتر در اختیار دارد. آنچه برای حضرت فاطمه(س) و پدر بزرگوارشان در این ازدواج مهم شمرده می شد نه دارایی بلکه هم ترازی در ایمان و تقوا بود؛ شرایطی که علی(ع) در حد کمال از آن بهره برده بود.

 

دکتر قنبر پور در پاسخ به این سوال که آیا ازدواج محدودیتی برای فعالیت های علمی و اجتماعی است یا نه عنوان کرد: وقتی صحبت از ازدواج می شود بنده  آیه 21 سوره روم در ذهنم تداعی می شود که می فرماید: « ومنْ آیاته أنْ خلق لکمْ منْ أنْفسکمْ أزْواجًا لتسْکنوا إلیْها وجعل بیْنکمْ مودّةً و رحْمةً إنّ فی ذلک لآیاتٍ لقوْمٍ یتفکّرون»، از نظر بنده هر کس که به آرامش وآسایش وجودی خودش ارزش وبها می دهد باید به فکر ازدواج باشد. ازدواج را می‌توان اثرگذارترین رخداد در زندگی زن و مرد دانست؛ رخدادی که اگر به درستی و از روی آگاهی صورت پذیرد، مایه رشد و تعالی زن و شوهر است.لذا از نظر بنده ازدواج نه تنها مانع فعالیت های علمی نیست بلکه به قول معروف نیروی محرکه خوبی است که انسان با آرامش خاطر این مسیر را ادامه دهد.

 

عضو هیئت علمی دانشکده علوم قرآنی خوی درخصوص تأثیرات ازدواج در موفقیت علمی و اجتماعی فرد گفت: از نظر بنده وقتی برای یک مسافرت کوتاه برنامه ریزی می کنیم تا مسافرت خوشایند وخاطره انگیزباشد برای امر ازدواج هم باید برنامه وهدف وجود داشته باشد، نقاط مشترک و تفاوت ها باید شناسایی شده و با توجه به اهمیت هریک نسبت به این امر تصمیم مناسب گرفته شود. لذا علاقمندی به مطالعه  وعلم در مسایل مختلف، یکی از خصوصیات مشترک بنده وهمسرم است که باعث شده است بدون هیچ مشکلی بتوانیم در این مسیر  حرکت کنیم.

 

دکتر معصومه قنبرپور درباره مشکلات ازدواج های امروزی وبعضا سخت گیری شدید خانواده ها عنوان کرد: از نگاه فرهنگ شیعی ازدواج با هدف تقویت ایمان و رشد شخصیت دینی انجام می شود و در این مسیر مهریه و جهیزیه آنچنانی نه تاثیری دارد و نه اهمیتی. اگر دخت رو پسر و خانواده ها به اهمیت این هدف پی ببرند یقینا این سخت گیری ها را کنار خواهند گذاشت.اگر به ازدواج امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها که برترین الگوی زندگی مشترک محسوب می شوند، توجه کنیم میبینیم که مهم ترین ویژگی ازدواجشان سادگی و بی آلایشی بود. پس از خواستگاری و مراسم عقد وقتی زمان آن رسید که امام علی (ع) برای آغاز زندگی جدید خود با حضرت فاطمه(س) وسایلی را فراهم کند، ایشان دارایی های خود را شمشیر و زرهی عنوان کرد که  توسط آن ها در راه خدا جهاد می کرد و شتری که در باغ های مدینه با آن کار می کرد تا از مهمانی انصار بی نیاز باشد. حضرت محمد(ص) قبول کردند که امام علی(ع) زره خود را بفروشد و مبلغ آن را به عنوان بخشی از مهریه حضرت فاطمه(س) در اختیار پیامبر قرار دهد و به همین سادگی و زیبایی زندگی مشترک آن ها آغاز شد.

 

وی در راستای توصیه ازدواج ساده به جوانان گقت: توصیه بنده به جوان ها در مرحله اول این است که معیار های معنوی را در اولویت قرار بدهند، ماهم میدانیم مادیات برای زندگی لازم است اما چیزی است که با همراهی هم میتوان به دست آورد، اگر اولین و مهم ترین خواسته در ازدواج  ایمان و تقوا و اخلاق و امثال آن ها باشد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. داشتن اخلاق پسندیده در ازدواج خیلی مهم است کسی که عادت کرده به حقوق دیگران احترام بگذارد به تبع با همسر خود نیز با احترام رفتار خواهد کرد.

 

دکتر معصومه قنبرپور در پایان عنوان کرد: ازدواج را جدی بگیرید و داستان زندگی ازدواج های موفق را بارها و بارها مطالعه کنید، سعی کنید موفق ترین ازدواج تاریخ اسلام یعنی ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه (س) را الگوی ازدواج خود قرار دهید. قبل از ازدواج خواسته خود را از زندگی مشخص کنید و ببینید کدامیک برای شما مهم است. مهمترین عامل برای زندگی علمی وشخصی از نظر بنده داشتن اخلاق پسندیده وقابل اعتماد بودن است اگر طرف مقابلتان قابل اعتماد واتکا بود ودر زندگی شخصی توانست به حقوق دیگران احترام بگذارد، می تواند گزینه خوبی برای ازدواج باشد.

 

  • گروه خبری : مصاحبه
  • کد خبر : 5132
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید