• تاریخ انتشار : 1400/04/29 - 13:00
  • تعداد بازدید : 103
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
از سوی عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه مطرح شد:

غدیر، عید ولایت و سیاست

عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه به تبیین جایگاه و ابعاد واقعه غدیر خم پرداخت.

به گزارش ایحاء از کرمانشاه، دکتر مسعود اقبالی عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایحا، عید بزرگ غدیر را به عنوان یک اتفاق مذهبی و سیاسی معرفی کرد.

وی اظهار کرد: غدیر بیش از آنکه صرفا یک واقعه تاریخی و به جهت نشان دادن تفویض امر رهبری جامعه اسلامی به امیر مؤمنان (ع) در آن برهه از تاریخ باشد، بیانگر تفکری سنجیده در چگونگی پیشبرد اهدافی خاص به جهت احیاء و تعالی جوامع اسلامی و بالا بردن سطح شعور و آگاهی مسلمانان در مسیر ترقی و پیشرفت همه جانبه نظام اسلام و جوامع اسلامی است. این مهم در بیانات مقام معظم رهبری نیز بازخوردی ویژه داشته و ایشان به ظرافت ­ها و ظرفیت­ های خاص واقعه غدیر و تعالیم برآمده از آن برای ساختن جامعه­ ای پویا و رو به پیشرفت تأکید نموده است. در بخشی از بیانات مقام معظم رهبری آمده است که: «معنای عید غدیر این است که اسلام به مسئله مدیریت جامعه به چشم اهمیت نگاه می­کند. اینطور نیست که امر مدیریت در نظام اسلامی، رها و بی اعتنا باشد.»

مسعود اقبالی افزود: همانطور که پیشتر بیان شد، شاید اصلی ترین هدف از واقعه غدیر، همان بحث جانشینی و استمرار حکومت نبوی بدست فرزندان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها باشد که در جلوه امامت، وظیفه راهبردی و زعامت جامعه اسلامی را بر عهده گیرند، موضوعی که در بیانات رهبر معظم انقلاب نیز بدان توجه خاصی شده است. ایشان در این باره فرمودند: «این حرکت عظیم پیغمبر در میانه راه حج، برگشت از حج، در وسط بیابان، در سال آخر عمر، با آن مقدمات، با آن مؤخرات، نام بردن از امیرالمؤمنین، معرفی کردن امیر المؤمنین به اینکه «من کنت مولاه فهذا علیٌّ مولاه»، هیچ معنایی جز تعیین خط حکومت و ولایت در اسلام بعد از رحلت پیغمبر ندارد».(بیانات رهبری، 08/10/1386)

شاید یکی از مهمترین پیام­ های واقعه غدیر که در حضور جمع کثیری از مردم و به صورت علنی به وقوع پیوست، به همین مشارکت مردم در امر دخالت در حکومت و توجه به سرنوشت خود در جامعه اشاره دارد که نشان می­دهد، حکومت بدون پشتوانه مردمی و احساس مسئولیت از سوی آنان در زندگی خود، معنایی ندارد، لذا تفویض امر خطیر رهبری جامعه، به صورت علنی و در حضور اقشار مختلف مردم آن روزگار صورت پذیرفت تا همگان هم بر حقانیت امامت امیر المؤمنین علیه السلام صحه بگذارند و هم به نقش خود در جامعه اسلامی واقف گردند. موضوعی که در اندیشه مقام معظم رهبری نیز بازتاب یافته است: «در موضوع حکومت و مسائل سیاسی «به من چه» نداریم، مردم بر کنار نیستند. بزرگترین مظهر دخالت مردم در امور حکومت، غدیر است. خود غدیر این را به ما آموخت و لذاست که عید غدیر، عید ولایت است، عید سیاست است، عید دخالت مردم در امر حکومت است» (بیانات رهبری، 18/02/1375)

وی بیان کرد: تبیین صحیح مؤلفه ­های معنوی عید غدیر، و بزرگداشت آن به عنوان الهام بخش حرکت­های انقلابی، می­تواند در اتحاد و همبستگی هر چه بیشتر جوامع اسلامی و ائتلاف و برادری به عنوان یکی از مشترکات مذهبی اهل تسنن و تشیع مؤثر باشد، چرا که درک و فهم صحیح چرایی این رخداد در آن برهه از تاریخ، می­تواند به پیشبرد اهداف جامعه اسلامی و کوتاه کردن دست بیگانگان از انتشار تفرقه و نفاق جلوگیری کند. رهبر انقلاب نیز با اشاره به لزوم وحدت و همبستگی در جامعه اسلامی، یکی از پیام­های مهم غدیر را در همین موضوع می­دانند: «دشمن می خواهد مسأله غدیر را یک مایه برادر کشی و جنگ و خونریزی قرار بدهد، در حالی که غدیر می­تواند وسیله ائتلاف و برادری مسلمانها با هم باشد» (بیانات رهبری، 18/10/1385)

   • گروه خبری : مهمترین اخبار,مصاحبه
  • کد خبر : 5164
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید