• تاریخ انتشار : 1401/03/16 - 09:58
  • تعداد بازدید : 151
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه

امام خامنه ای؛ جانشین شایسته امام خمینی (ره)

حضرت امام (ره) در ساعت 20 : 22 بعداز ظهر روز شنبه سیزدهـم خـرداد ماه سـال 1368 به وصال محبوب خویش شتافته و رحلت می نمایند . در صبح روز بعد ساعت 7 صبح این خبر از رادیـوی سراسری ایـران پخش شد : «انا لله و انا الیه راجعون... روح بلند پیشــــوای مسلمانان و رهبر آزادگان جهان، حضرت امام خمینی به ملکوت اعلا پیوست ...

 با رحلت امام خمینی (ره)  بنیانگذار جمهوری اسلامی در ۱۴‌ خرداد ۱۳۶۸ بحث جانشین رهبری مطرح شد. این مقطع زمانی دارای اهمیت و حساسیت ویژه‌ای بوده است.  فقدان جانسوز حضرت امام و "مساله مدیریت کشور در دوره‌ی پس از ارتحال ایشان،  نگرانی از حمله یا تحریکات نظامی عراق، امریکا و منافقین؛ با توجه به نقض مکرر آتش‌بس توسط عراق و تبلیغات وسیع برای پیروز قلمداد کردن خود در جنگ،  ادامه‌ی بحران ناشی از توطئه‌ی انتشار کتاب آیات شیطانی در حوزه‌ی سیاست خارجی و صدور حکم امام خمینی مبنی بر ارتداد سلمان رشدی نویسنده‌ی آن که با واکنش سرسختانه‌ی کشورهای غربی مواجه شد، اما آنچه همه  نگرانی‌ها را به امید تبدیل کرد عبارت‌ بودند از: 1ـ خبرگان رهبری در اجلاس فوق‌العاده‌ای با درک درست شرایط کشور و لزوم وحدت و انسجام ملی و ثبات مدیریت از میان گزینه‌های موجود برای رهبری، آیت‌الله خامنه‌ای را به جانشینی امام انتخاب کردندکه تایید و بیعت آحاد مسوولان ارشد نظام، علما و مراجع عظام، خانواده معظم شهدا و ایثارگران را در پی داشت.۲-  تشییع و وداع میلیونی و بی‌نظیر مردم با امام خمینی (ره) و شکل گرفتن بزرگ‌ترین تشییع و وداع با یک رهبر مردمی که همچون طوفان عظیمی احتمال هرگونه توطئه دشمن را منتفی کرد".(نشریه جماران، 9/3/1401)

روندی که منجر به این انتخاب گردید بدین شکل بود که  پس از آن که گروه پزشکى معالج حضرت امام قدس سره، خبرهاى مأیوس کننده اى از حال ایشان به مسؤولان عالى رتبه نظام دادند جلسه اى با حضور برخى از اعضاى شوراى بازنگرى قانون اساسى، رؤساى قواى سه گانه و برخى دیگر از شخصیت ها، نزدیک محل بسترى شدن حضرت امام تشکیل شد. اعضاى حاضر در این نشست، که در بعد از ظهر روز سیزدهم خرداد 1368 انجام شد، عبارت بودند از: حضرات آقایان خامنه اى، مشکینى، موسوى اردبیلى، امینى، هاشمى رفسنجانى، طاهرى خرم آبادى، خلخالى واحمدخمینى.

نخستین موضوعى که در دستور کار این اجلاسیه قرار گرفت، بررسى مسأله استعفاى آقاى منتظرى از سمت قائم مقامى و اعلام پذیرش آن بود، هر چند که در این باره، حضرت امام قدس سره نظر قطعى خود را بیان فرموده بودند و دیدگاه ایشان براى اعضاى خبرگان، محترم و معتبر بود، اما به هر حال، این مسأله باید از طریق رسمى خود، که اصل شکل گیرى آن از آن جا بود، انجام پذیرد اگر خبرگان، این مسأله را فیصله نمى دادند، ممکن بود بعدها از سوى افرادى شبهه پراکنى شود که خبرگانى که وى را به قائم مقامى رهبرى برگزیده اند، انتخاب خود را ملغا و باطل اعلام نکرده اند.

      در ادامه مساله شورایی یا فردی بودن رهبری بررسی گردید، کسانى که طرفدار رهبرى فردى بودند، استدلال کردند که تجربه مدیریت شورایى، از آغاز انقلاب، که مناصب گوناگون به این صورت اداره مى شد (مانند شوراى عالى قضایى، صدا و سیما و اقتصاد) آثار و تبعات ناموفقى را به دنبال داشته است. تمرکز رهبرى در یک فرد، موجب وحدت، قدرت، قاطعیت و توانایى بیش تر و سریع تر در حل بحران ها و اداره امور خواهد بود. در ادامه اسامی تعدادی از افراد جهت بررسی و تایید صلاحیت برای منصب رهبری معرفی گردیدند. و پس از ارائه نظریات، 60 تن از اعضا مجلس در موافقت با رهبری حضرت آیت الله سید علی خامنه ای قیام کردند.(پرسمان دانشگاهیان، رحلت امام خمینی و انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری انقلاب اسلامی ۱۳۹۰/۰۸/۱4 )

- ویژگیهای حضرت آیت الله خامنه ای                                                                                                           

پس از ترور آیت اله خامنه ای در تیر ماه 1360 در پیامی، حضرت امام خمینی(ره) ایشان را فردی از سلالۀ رسول اکرم و خاندان حسین بن علی دانسته که جرمی جز خدمت به اسلام و کشور اسلامی نداشته و سربازی فداکار در جبهۀ جنگ و معلمی آموزنده در محراب و خطیبی توانا در جمعه و جماعات و راهنمایی دلسوز در صحنۀ انقلاب که آوای دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمین جهان طنین‌‌انداز است. (متن پیام امام خمینی به مناسبت سوءقصد به جان آیت‌الله خامنه‌ای ‌مورخ ۷ تیر ۱۳۶۰). و پس از انتخاب ایشان به ریاست جمهور در مراسم حکم تنفیذ فرمودند: خداوند متعال بر ما منت نهاد که افکار عمومی را برای انتخاب رئیس جمهوری متعهد و مبارز، در خط مستقیم اسلام و عالم به دین و سیاست هدایت فرمود.(صحیفه نور. جلد 15، صفحات ۲۷۸ به بعد)

    .....0جناب عالى را یکى از بازوهاى تواناى جمهورى اسلامى مى دانم و شما را چون برادرى، که آشنا به مسائل فقه و متعهد به آن هستید و از مبانى فقه مربوط به ولایت مطلقه فقیه جداً جانب دارى مى کنید، مى دانم و در بین دوستان و متعهدان به اسلام و مبانى اسلامى، از جمله افراد نادرى هستید که چون خورشید، روشنى مى دهید. (صحیفه نور، ج 20، ص 173). (پرسمان دانشگاهیان،ویژگیهای حضرت آیت الله خامنه ای از دیدگاه امام خمینی (ره)۱۳۹۱/۰۴/۱۳)

     تصدی رهبری نظام اسلامی نیازمند شرایط , صلاحیت ها وتوانمندیهای برجسته ای است که مقام معظم رهبری دارای این صلاحیت ها و ویژگیها می باشد و مناسب ترین گزینه برای تصدی این مسئولیت می باشند. مقام معظم رهبرى تاکنون توانایى هاى فوق العاده اى در راستاى رهبرى و مدیریت جامعه خصوصاً در مواقع بحرانى و سرنوشت ساز از خود بروز داده اند. از دیگر سو ایشان از بینش صحیح سیاسى و اجتماعى و قدرت و شجاعت بالایى برخوردار مى باشند. این مهم با مرورى بر پیشینه مدیریتى ایشان در شوراى انقلاب، دوران ریاست جمهورى، سخت ترین شرایط ناشى از جنگ و محاصره هاى بین المللى، بیش از سه دهه رهبرى نظام و با موفقیت بیرون آمدن از فراز و نشیب ها و مشکلات متعدد داخلى و بین المللى به خوبى قابل اثبات است. دراین دوره ایشان در عرصه داخلی تلاش نمودند تا با ترسیم خط مشی های روشن, حرکت و جهت گیری کلی نظام را به مسیر تعالی و پیشرفت هدایت نمایند . تبیین اولویت های بخش های مختلف کشور در برهه های مختلف, توجه ویژه به حقوق و مطالبات و نیازهای حقیقی آنها و ترسیم نیازهای حقیقی کشور و اهتمام ویژه به پیشرفت کشور و کاهش وابستگی به سایر کشورها, طرح اهداف بنیادینی همچون نهضت نرم افزاری و تاکید بر تولید علم و دانش و رسیدن کشور به مدارج علمی بالا و تاثیر گذار در سطح بین المللی وتوجه ویژه به نخبگان و... توجه به مشکلات کشور و مطالبه ازدولت برای اهتمام به برطرف نمودن آن, مدیریت صحیح بحران در حوادث مختلف و بحرانهای داخلی کشور همچون حادثه قتل های زنجیره ای , کوی دانشگاه و حوادث پس ازانتخابات 1388 و وقایع ابان98 به خوبی بیانگر توانایی و شایستگی ایشان در عهده دار شدن این مسئولیت خطیر است . در عرصه خارجی تبیین اصل حکمت, عزت , مصلحت به عنوان چارچوب سیاست خارجی, برخورد با قدرت و پرصلابت در برابر دخالت ها و زیاده خواهیهای قدرتهای بزرگ به ویژه آمریکا و دشمن شناسی ایشان و تبیین صحیح اهداف آنان در برخورد با نظام جمهوری اسلامی و حمایت قاطع ازمنافع ملی در عرصه بین المللی که نمود آن را در مساله پرونده هسته ای شاهد بوده و هستیم, دفاع و حمایت از مسلمانان مظلوم در کشورهای اسلامی به ویژه لبنان و فلسطین و... همه و همه شاهدی روشن بر شایستگی و صلاحیت های ایشان برای رهبری نظام است. 

     سیر و سلوک فردی (اخلاق عملی): آنچه که همه ما از رفتار و سلوک فردی و اجتماعی رهبری سراغ داریم انسانی خداباور‌، شجاع و نترس، سلیم‌النفس، ساده‌زیست، مصمم و منظم با برنامه‌ریزی دقیق،  ضد فساد و رانت‌خواری، خوش‌خلق، مردم‌دار به معنای واقعی است ایشان خانواده‌ای دور از حاشیه‌های معمول، نجیب و شریف دارند.

      روشنفکر و نظریه‌پرداز:آیت‌الله خامنه‌ای به واقع تئوریسین، ایدئولوگ، نظریه‌پرداز و یک روشنفکر واقعی است روشنفکری که عقلانیت، زمان و مکان پایه تصمیم‌گیری اوست. صیانت از «زبان و ادبیات فارسی» مرهون اهتمام و تلاش‌های جدی ایشان است. ایشان صاحب چندین جلد کتاب به صورت تالیف و ترجمه در زمینه مسایل اعتقادی، امام شناسی، سیاسی و اجتماعی هستند. توسعه و پیشرفت» ایران مرهون گفتمان «جهاد علمی» و ایستادگی و مداومت رهبری است.

     مدیریت راهبردی و آینده‌نگری: در عرصه دفاعی و امنیتی ما از رهبری درایت و کیاست، قانون‌گرایی‌، تدبیر و جامع‌نگری را سراغ داریم. قدرت پیش‌اندیشی و راهبردی همراه با مدیریت مهار بحران‌ها متکی بر «امیدبخشی و روحیه آفرینی» از جلوه‌های مدیریتی ایشان است. رهبری در حکم فرماندهی کل قوا نقش بنیادی در باز‌دارندگی دشمنان و تأمین امنیت ملی و گسترش عمق راهبردی انقلاب اسلامی داشته است. اگر ایران در منطقه حساس و ناامن غرب آسیا (خاورمیانه) دارای ثبات و امنیت است مدیون رهبری، نیروهای مسلح و حضور مردم مبتنی بر «مدیریت راهبردی و استراتژیک» بوده است".(دارابی، علی,خبرگزاری میزان،۲۲ خرداد ۱۳۹۷- ۱۳:۱۲:۳۲ کد خبر: ۴۲۶۶۵۰ )

نگار کرمیان

کارشناس تحصیلات تکمیلی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه

  • گروه خبری : یاداشت ها,کل اخبار
  • کد خبر : 6698
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید