• تاریخ انتشار : 1401/06/30 - 08:51
  • تعداد بازدید : 55
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در کرمانشاه صورت پذیرفت:

بررسی «اعجاز تشریعی قرآن کریم در سوره مبارکه نور»

جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه به صورت مجازی برگزار شد.

 به گزارش ایحاء از کرمانشاه، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع: «بررسی اعجاز تشریعی قرآن کریم در سوره مبارکه نور» با نگارش مریم میردریکوند دانشجوی رشته تحصیلی علوم قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد، با راهنمایی دکتر صمد اسمی قیه باشی و داوری دکتر زهره نریمانی به صورت مجازی در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.

این پایان نامه در نهایت با کسب درجه عالی در این دانشکده پذیرفته شد

در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:

یکی از ابعاد اعجاز قرآن کریم اعجاز تشریعی است؛ یعنی تحدی خداوند در مورد قرآن شامل نظام تشریعی (معارف اعتقادی و احکام) آن نیز می شود. درباره این بعد از اعجاز قرآن به گستردگی دیگر ابعاد اعجاز قرآن، بحث نشده است. این پژوهش در صدد است که اعجاز تشریعی را در سوره مبارکه نور مورد بررسی قرار دهد . در این سوره به بررسی مباحثی چون صفات پروردگار، احکام ، حجاب و چشم چرانی، زنا، ازدواج و ماجرای افک، قذف و... پرداخته شده است و صریحاً اعجاز بودن این آیات آشکار گردید. سوره نور بر سه محور اصلی می باشد: محور اول تا آیه 34 است که به تشریع برخی قضایا و احکام اجتماعی پرداخته است. محور دوم به تشریع برخی قضایای اعتقادی پرداخته است که محوریت همه این آیات نیز با آیه نور می باشد که بیانگر نهایت دلالت بر ارشاد و هدایت است، که از آیه 35 شروع و به آیه 46 ختم می شود. محور سوم به تشریع و تبیین برخی مسائل پرداخته است که آغاز این گونه آیات با نفاق، دروغ به خدا و رسول و پایانش اشاره به وعید و تهدیدهای خداوند درباره منافقان می باشد.

تقسیم بندی و موضاعات این سوره بر دو موضوع اصلی، یک: تشریع درباره عقیده و اعتقاد و دوم: عفت و آداب عفت و پاکدامنی است. بنابراین این پژوهش در صدد است وجه اعجاز بودن این گونه تشریعات را بررسی نماید و برای روشن شدن جایگاه این گونه تشریعات آنها را با عهدین نیز به صورت تطبیقی مقایسه نماید. 

مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:

1- کلیات

2- مفاهیم و اصطلاحات تحقیق

3- اعجاز تشریعی سوره مبارکه نور در مباحث اعتقادی

4- اعجاز تشریعی سوره نور در مباحث زنا

5- بررسی مقایسه تشریعات سوره نور با تشریعات کتب عهدین

  • گروه خبری : کل اخبار
  • کد خبر : 8033
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید