• تاریخ انتشار : 1400/10/15 - 14:13
  • تعداد بازدید : 505
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
از سوی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم مطرح شد:

بررسی اسوه و الگو بودن حضرت زهرا سلام الله علیها در لسان معصومین

عضو هیأت علمی و مدیر آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به بیان ویژگی های برجسته حضرت زهرا سلام الله علیها پرداخت.

به گزارش ایحا، دکتر صمد اسمی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت و گو با خبرنگار به تشریح ویژگی های برجسته و اسوه بودن فاطمه زهرا سلام الله علیها از زبان معصومین علیهم السلام پرداخت.
دکتر اسمی در ابتدا ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها اظهار کرد: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها سیده و سرور زنان عالم و دارای شخصیت بی نظیر و اسوه و الگوی انسانیت است او مجمع فیوضات و ستاره ای درخشانی است که برعالم انسانیت و حتی بر عالم کرّوبیان ملأ اعلی می درخشد.
وی افزود:  در روایتی خواندم که امام صادق علیه السلام فرمودند: «إذا قامتْ فی محْرابها زهر نورها لأهْل السّماء»، مادرم زهراء نامیده شده است، چون وقتی به محراب عبادت می ایستاد نورش برای اهل آسمان و فرشتگان می درخشید.  فاطمه زهرا سلام الله علیها در حقیقت مجمع تمام خیرات خداوندی است که بر همه بشریت و همه آفریدگان جهان فرو می ریزد  و او تاویل کوثر در قرآن و عطیه ویژه الهی است که به پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله وسلّم مژده و هدیه داده شده است. بنابراین  چون آن حضرت در اوج قلّه انسانیت قرار دارند و شناخت و معرفت او برای غیر معصوم ناممکن است به برخی شاخصه ها و خصوصیات آن حضرت از زبان معصومین علیهم السلام اشاره می کنم.
دکتر اسمی گفت: به حمد الهی هرچه تاریخ می گذرد خصوصیات و شاخصه های آن حضرت برای بشریت آشکارتر می شود  و این بزرگترین افتخار است که خداوند عشق و محبت خاندان نبوت و امامت را که با محوریت فاطمه زهرا سلام الله علیها است در دلهای ما قرار داده است اما این عشق و محبت تنها کافی نیست باید در عمل هر چقدر می توانیم خودمان را به این فیوضات  و مرکز نورانی نزدیکتر کنیم و آنها را اسوه و الگوی عملی خود قرا دهیم. مقام معظم رهبری فرمودند: نزدیکی به این انوار درخشان و مرکز نور الهی لازمه  و خاصیتش  نورانی شدن است.
وی در ادامه به بیان مهم ترین شاخصه ها و  الگو بودن آن حضرت پرداخت و اظهار کرد: یکی از برجسته ترین خصوصت آن حضرت این است که پدرش به او لقب «امّ ابیها» نام نهادند و این از عجیب ترین تعبیر هاست یعنی «مادر پدر». بیان این تعبیر از زبان پیامبر خدا و بوسیدن دست دخترش صرفاً به خاطر عواطف و احساسات پدری نیست چون آن حضرت پیامبر  خدا است و اتکای او به وحی و الهام خداوندی است و تمام کار او مطابق وحی الهی است بلکه به خاطر اون خدمت و کار وتلاش و مجاهدت بی نظیرش است که بدین مقام بار یافته است.
اسمی افزود: شما وقتی تاریخ را می خوانید می بینید که در سخت ترین شرایطی که بر پیامبر گرامی و یارانش پیش آمد و تازه انقلاب کرده  و در حال برافراشتن پرچم اسلام است. از یک طرف مشرکان مکه آنها را تحریم همه جانبه کردند و سه سال در شعب ابی طالب علیه السلام با کم ترین امکانات و سرما و گرمای سوزان آن را تحمل کردند و از طرف دیگر در فاصله ای کمی از هم پیامبر بزرگوار اسلام دو شخصیت بزرگ و پشتیبان و حامی خود حضرت خدیجه و ابوطالب علیهما السلام را از دست داد و دل پیامبر اسلام از این دو حادثه شکست وغمخوار شد. چگونه یک دختر با آن سنّ کم غمخوار پدر می شود، هم برای پدر مادری می کند و هم دختری و با دست های کوچک خود غبار محنت را از چهره پیغمبر می زداید.
عضو هیأت علمی دانشگاه، بیان کرد: فاطمه زهراء سلام الله علیها در دعا و تضرع به درگاه خداوندی و عبادت  اسوه و الگوی جهانی است. چطور می شود یک زن جوان آن قدر به عبادت بایستد که پاهایش ورم کند. از حسن بصری نقل شده است که گفتند در امت پیغمبر کسی عابدتر از فاطمه نیست، آنقدر به عبادت ایستاده بوده که پاهایش ورم کرده بود.« ما کان فی هذه الْأمّة أعْبد منْ فاطمة کانتْ تقوم حتّى تورّم‏ قدماها» . از امام حسن مجتبی علیه السلام نقل شده است که فرمودند: دیدم مادرم در شب جمعه به عبادت ایستاد تا طلوع فجر شد. و شنیدم تمام مؤمنین و مؤمنات را دعا کردند وبرای خودش هیچ دعایی نکرد، گفتم:« یا أمّاهْ، لم لا تدْعین لنفْسک کما تدْعین لغیْرک؟» مادرم چرا برای خودت دعا نکردی همانگونه که برای دیگران دعا کردی؟ فرمودند: فرزندم«الْجار ثمّ الدّار» این روحیه والا و برجسته آن حضرت در عبادت و دعا به درگاه خداوند است. بنابراین عبادت او نمونه و الگو هست.
وی افزود: فاطمه زهراء سلام الله علیها نه فقط در عبادت بلکه در تمام عرصه های مختلف زندگی یک اسوه و الگو است. جهاد آن حضرت در دفاع از حق و اسلام و دفاع از مقام امامت و ولایت. روحیه جهادی و انقلابی آن حضرت از شاخصه ای برجسته و بی نظیر آن حضرت است. اگر او فقط یک زن بود و امور خانه داری و تربیت فرزندانش همت می کرد و کاری با سیاست و مسائل جامعه نداشت و بی تفاوت بود؛ قطعا به شهادت نمی رسید. بنابراین آن روحیه جهادی و انقلابی ودفاع از ولایت و امامت بود که در نهایت منجر به شهادت وی شد.
اسمی بیان خطبه ی والای حضرت در مسجد مدینه بعد از رحلت پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله وسلّم و دفاع از حقانیت خلافت امیر المومنین علیه السلام علی علیه السلام را دلیل روشنی بر روحیه انقلابی و جهادی و دفاع از مقام شامخ امامت آن حضرت عنوان کرد که در نهایت منجر به شهادت آن حضرت شد.
بنابراین همه زنان مبارز و جهادی و انقلابی جهان می توانند از زندگی کوتاه اما پرثمر و پرمغز آن حضرت در دفاع از حق و عدالت درس بگیرند.
صمد اسمی در ادامه با اشاره به ویژگی های والای حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها در تربیت فرزندان و همسرداری ایشان گفت: فاطمه زهراء سلام الله علیها در تربیت فرزندان و شوهر داری نیز اسوه و الگوی بی نظیری است. امیر المومنین علیه السلام درباره فاطمه زهرا سلام الله علیها فرمودند:« و لا أغْضبتْنی‏ و لا عصتْ لی أمْراً» در دوران زندگی زناشویی حتی یک بار هم مرا به خشم نیاورد و از دستورم سرپیچی نکرد. بنابراین آن حضرت با آن همه مقام معنوی و الهی در محیط خانه یک زن و یک همسر باوفا و الگوی جهان اسلام است. در اسوه و الگو بودن فاطمه زهرا سلام الله علیها در تربیت فرزندان همین بس که امام حسن و حسین علیهما السلام در دامان مطهر او تربیت یافته اند و جوانان اهل بهشتند.
این استاد دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین حضرت در محراب عبادتش با آن اوصاف عبادت والایش، در محیط خانه و خانواده به عنوان یک دختر، رفتارش نسبت به پدر و به عنوان یک زن، همسری مهربان نسبت به شوهرش که لحظه ای او را رنجور نکرده است و در تربیت فرزندان به عنوان یک مادر و در محیط جامعه نیز یک زن مبارز و انقلابی و دفاع از حق اسوه و الگو برای زنان عالم است.
 
  • گروه خبری : مصاحبه,کل اخبار
  • کد خبر : 5995
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید