• تاریخ انتشار : 1401/04/22 - 08:47
  • تعداد بازدید : 89
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

برگزاری نشست علمی «بررسی حجاب از ابعاد مختلف» در خوی

نشست علمی «بررسی حجاب از ابعاد مختلف» به همت انجمن علمی دانشکده علوم قرآنی خوی برگزار شد.

نشست

به گزارش خبرنگار ایحا ازخوی؛ نشست علمی «بررسی حجاب از ابعاد مختلف» با ارائه استاد وحیده محمدلو از اساتید برجسته حوزه برگزار شد.

خانم محمدلو اظهار کرد: 21تیرماه سالروز قیام غیرتمندانه مردم مشهد در صحن مسجد گوهرشاد در اعتراض به سیاستهای ضداسلامی رضاخان، برای دفاع از حریم حجاب و عفاف و غیرت را گرامی داشته وحجاب را از ابعاد مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و معنوی از دید آیات و روایات بررسی کرد .

وی افزود: عفت و حجاب و رعایت حریم بین زن و مرد به نفع زنان و مرد است. اسلام میخواهد زنان حجاب داشته باشند که شناخته شوند تا مورد اذیت و آزار قرار نگیرند،درحقیقت فلسفه حجاب همین صیانت زنان است. 

استاد حوزه بیان کرد: اینکه قرآن میفرماید زنان شناخته شوند به این منظور است که به عفت و حیا ،  شخصیت و هویت و عظمت روحی، عزت و اعتبار و آبرو، ارزش و احترام شناخته شوند.

وحیده محمدلو در ادامه بیان کرد: محدوده حجاب زن و مرد و حقوق و وظایف ایشان در جامعه متفاوت است که این مسئله برمی گردد به تفاوت های تکوینی که از اول خلقت در ایشان قرار داده شده است. در حقیقت اسلام با واجب کردن حجاب زن به دنبال ارزشگذاری شخصیت و کرامت زنان و حفظ زیبایی های ایشان است . همان طور که طلا و مروارید و هرچیز که گرانب ها هست را عقل به ما دستور می دهد که در حفاظ قرار دهیم تا گزند دزدان در امان باشند. و همان طور که گل ها به مراقب نیاز دارند .

وی بیان کرد: اسلام هم زن را موجودی ارزشمند میداند که میخواهد با حفاظ حجاب او را در جامعه حفظ کند.اسلام زن را همچون گل زیبا (اشاره به حدیث امام علی علیه السلام "المراه الریحانه ") با محبت و احساسات میداند که نیاز به حمایت و مراقبت دارد.

استادحوزه در پایان مطالب خود گفت: درحقیقت اسلام با ملزم کردن زنان به حفظ حجاب ، امنیت جسمی و روحی زنان در اجتماع را خواستار است . علاوه بر آن اسلام حجاب را واجب کرده تا اولا رغبت جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده بیشتر شود . ثانیا کانون خانواده مستحکم تر شود. به قول شهید مطهری ،ازدواج در اسلام رسیدن به آزادی وخروج از محدودیت است. اما در جوامع غربی اسارت و آغاز محدودیت و اسارت است. ازدواجی که خاصیت روانی اش از محدودیت به آزادی آمدن است، به دنبال خود استحکام می آورد .


 

  • گروه خبری : کل اخبار
  • کد خبر : 7887
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید