• تاریخ انتشار : 1400/10/20 - 18:55
  • تعداد بازدید : 172
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

برگزاری کارگاه شیوه نگارش پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در تهران

کارگاه شیوه نگارش پیشنهاده پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد و دکترا رشته علوم قرآن و حدیث، در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.

به گزارش ایحا از تهران، کارگاه پیشنهاده پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد و دکترا رشته علوم قرآن و حدیث با ارائه دکتر علیرضا کاوند استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با همّت واحد پژوهش دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.

این کارگاه به مدت سه ساعت به صورت عملی و کاربردی در مورد شیوه پایان نامه نویسی به صورت مجازی در محیط Adobe Connect به آدرس http://meet.quran.ac.ir/tehran  ارائه گردید.

علیرضا کاوند در این کارگاه براساس پیشنهاده(پروپوزال) دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در دو مقطع ارشد و دکتری به تبیین مطالب ذیل با تفصیل و اطناب و به صورت کاربردی پرداخت.

وی افزود: بخش مفاهیم به چگونگی توضیح مفاهیم و واژگان کلیدی با معادل یابی دقیق قرآنی، روایی و تفسیری آنها و با استناد به فرهنگ های متناسب و اصیل در عنوان پیشنهاده انجام می شود و هرچه این بخش مستندتر و دقیق تر باشد پیشنهاده دقیق تر خواهد بود و به تبع آن متن و ماحصل پایان نامه و رساله دقیق تر و بدون اشکال یا با اشکال کمتری خواهد بود.

عضو هیات علمی سپس به بیان مسأله با محوریت معرفی مسأله، ضرورت و هدف دقیق پژوهش و بیان جنبه های مجهول مسأله

به طور دقیقپرداخت.

وی در ادامه افزود: پرسش به دو بخش اصلی که ناظر به تحقیق است و پرسش فرعی که ناظر به فصول تحقیق است، تقسیم می شود. سئوالات ناظر به چیستی، ماهیت و هویت تحقیق است که باید بسیار دقیق و عالمانه طراحی شود.

کاوند در ادامه، با بیان تعاریفی در خصوص فرضیه های تحقیق، و پیشینه موضوع گفت: این فرضیه ها در پاسخ به سئوالات فرعی است که باید به صورت خبری و محققانه در راستای آنها پاسخ اجمالی و گاهی با ذکر مصادیقی تبیین شود. پیشینه موضوع نیز باید براساس منابع مطالعاتی اعم از کتاب، مقالات و سایت و نرم افزارهای مرتبط با عنوان تحقیق و مسأله ذکر شود. یعنی باید دامنه کامل پیشینه موضوع با آدرس های نسبتاً کامل بیان شود. حتی اگر در موردی مطالب کارآمد و مفید در یک وبلاگ آمده است با ذکر عنوان دقیق نام صاحب وبلاگ و آدرس آن تبیین شود. نتایج و احتمالات پیشنهادی موضوع باید در راستای مسأله محوری باشد که در بدنه پیشنهاده به آن رسیده است یا بعدها در متن پایان نامه یا رساله احتمال دستیابی یا رد آن بسیار قوی است.

علیرضا کاوند در خاتمه اظهار کرد: در این وبینار سعی گردید به مسأله یابی بخصوص حل مسائل کاربردی که مبتلا به جامعه در عصر کنونی در همه ی عرصه های ضروری اعم از فرهنگ، اقتصاد، آموزش، تربیت و ... است و می تواند در راستای جامعه سازی و کاربردی نمودن قرآن و اسلام در متن جامعه است با ذکر مصداق های آن و بنا بر درختواره پژوهشی دانشگاه بررسی شود.

لینک ضبط شده کامل این وبینار به صورت ذیل است که علاقه مندان به حوزه پژوهش و نیز دانشجویان و اساتید محترم می توانند از آن استفاده نمایند.

https://meet.quran.ac.ir/prhuh5r0lyxc/

  • گروه خبری : کل اخبار
  • کد خبر : 6004
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید