• تاریخ انتشار : 1401/04/22 - 11:26
  • تعداد بازدید : 111
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

تشریح برنامه ها، عملکرد و اقدامات مدیریت دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به تشریح فعالیت ها، برنامه ها و اقدامات این بخش در سال تحصیلی گذشته و پیش رو پرداخت.

به گزارش ایحا، علی ابوالقاسم مدیر دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت و گو با خبرنگار ایحا به تشریح اقدامات صورت گرفته از سوی این بخش در سال تحصیلی گذشته پرداخت.

وی در خصوص شرح وظایف این بخش اظهار کرد: معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه از دو بخش مدیریت فرهنگی و مدیریت دانشجویی تشکیل شده است. تدوین استانداردهای حوزه امور دانشجویی از قبیل تغذیه، تربیت بدنی، خوابگاه و تسهیلات رفاهی و نظارت بر طرح ها و ارتقای سطح خدمات بخشی از وظایف این مدیریت دانشجویی می باشد.

وی افزود: حفظ و ارتقای مستمر ایمنی، خدمات بیمه‌ای و سلامت دانشجویان و زمینه سازی برای ترغیب دانشجویان به شرکت در فعالیت‌های دانشجویی از دیگر وظایف این بخش می باشد.

ابوالقاسم با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال تحصیلی گذشته، نسبت به برنامه ها و فعالیت های پیش رو، گفت: تلاش این حوزه این می باشد که سطح کیفیت HSE را در سطح دانشکده ها و خوابگاه های دانشجویی ارتقا داده و با ایجاد یک شناسنامه دقیق از خوابگاه های دانشجویی موارد آسیب زا در این حوزه را کاهش دهد. این امر در بهبود سلامت جسم و روان دانشجویان تاثیری بسزایی خواهد داشت و عوامل آسیب زا را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.

وی در ادامه درخصوص برنامه های انجام شده در سال تحصیلی گذشته با اشاره به پرداخت وام های دانشجویی اظهار کرد: نظر به رسالت معاونت فرهنگی و دانشجویی در مورد پرداخت انواع تسهیلات به دانشجویان مستعد و توانمند با حفظ کرامت انسانی و پیگیری های صورت گرفته، انواع تسهیلات دانشجویی تحصیلی، ضروری، ودیعه مسکن و شهریه در سال تحصیل 1401‏-1400 با بیش از 23 میلیارد ریال برای 485 نفر پرداخت شد.

ابوالقاسم تصریح کرد: یکی از توفیقات حاصل شده این است که صد درصد دانشجویان متقاضی، از وام و تسهیلات صندوق رفاه بهره مند گردیده اند که این نسبت، در دانشگاه های دیگر حدود 60 درصد می باشد. لازم به ذکر است پرداخت این مبلغ وام به دانشجویان در سال تحصیلی 1401-1400تا کنون سابقه نداشته است. همچنین این پرداخت در مقایسه با سال تحصیلی قبل رشد قابل توجهی داشته است.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی دیگر از فعالیت های مهم تهیه شناسنامه برای هر یک از خوابگاه های دانشجویی بود. جهت سامان دهی منابع موجود در دانشکده ها ، معاونت دانشجویی اقدام به تهیه شناسنامه برای خوابگاه های دانشجویی نموده است که با این طرح و تعیین پلان جامع برای هر خوابگاه طبق استانداردهای وزارت علوم ، کلیه اقلام مورد نیاز هر خوابگاه شناسایی شده و از دانشکده های همجوار تامین می گردد و مبنای برنامه ریزی 5 ساله دانشگاه قرار خواهد گرفت.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم همچنین از صدور کلیه کارت های دانشجویی خبر داد و افزود: معاونت دانشجویی در سال 1401 با پیگیری های صورت گرفته و تلاش های انجام شده توانست به میزان 1200 کارت دانشجویی صادر نماید که این امر کلیه کارت های معوق و دانشجویان جدید را شامل می گردد لذا در سال جاری هیچ دانشجوی فاقد کارت دانشجویی در مجموعه وجود ندارد.

علی ابوالقاسم در بخش دیگری از سخنان خود به بیان فعالیت های انجام شده در حوزه مشاوره ای پرداخت و اظهار کرد: اداره مشاوره بهداشت و سلامت دانشگاه با 27 استاد مشاور و 19 کارشناس اجرایی و 18 کانون همیاران سلامت در دانشکده های علوم قرآنی سراسر کشور در خدمت دانشجویان عزیز می باشند. ارائه خدمات مرتبط با سلامت روانی و اجتماعی دانشجویان در ایام کرونا، برگی درخشان از فعالیت های مشاوره دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم می باشد لذا مرکز مشاوره دانشگاه به عنوان مرکز مشاوره دانشجویی فعال کشوری در ارزیابی سال 1400 انتخاب و در سی و سومین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشگاه های سراسر کشور که در اردیبهشت ماه سال جاری در دانشگاه شیراز برگزار شد، مورد تقدیر قرار گرفت.

ابوالقاسم در خصوص برنامه های حوزه مشاوره و سلامت جسم و روان دانشگاه بیان کرد: برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوعات مختلف، غربالگری تمامی دانشجویان از طریق پایش سلامت روان و جسم، انجام فعالیت ها و برنامه های آموزش و ارتقای سواد سلامت جسم با همراهی کانون های دانشجویی همیاران بهداشت، تهیه برنامه های آموزشی و پیشگیری در فضای مجازی در قالب پادکست ، کلیپ، پوستر، بروشور با مخاطب قرار دادن دانشجویان، خانواده ها، کارکنان و اعضای هیئت علمی توسط کانون های همیاران سلامت در کانال های مربوطه ازجمله مهمترین برنامه های این مرکز می باشد.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه های مشاوره از سوی این معاونت، گفت: اداره مشاوره، بهداشت و سلامت دانشگاه در سال جاری اقدام به برگزاری 28 کارگاه در سطح دانشکده ها نموده است که این کارگاه ها تا پایان خرداد ماه ادامه داشتند.  همچنین کارگاه های مشاوره دانشجویی به صورت آنلاین و مجازی توسط اساتید مشاوره در دانشکده ها با موضوعات مختلف برگزار گردید. آشنایی با طرحواره های شخصیتی، مهارت های کنترل خشم، اعتماد به نفس و عزت نفس، مهارت های زندگی، آشنایی با مفهوم تنهایی  و راه های مقابله با آن، آموزش مهارت های تحمل طرد شدگی، مهارت مطالعه مفید وموثر، مبانی نظری در نظام تعلیم و تربیت ایران، آموزش مهارت های ارتباطی و نحوه گفتگو و حل تعارض، عوامل و موانع آرامش، مدیریت اضطراب، نقش آمادگی اقتصادی افراد در ازدواج و نیز افزایش و ارتقا سلامت جسم به ویژه با تاکید بر ابعاد دوران کرونا، مهمترین موضوعات مربوط به کارگاه های مشاوره دانشجویی می باشد.

  • گروه خبری : مهمترین اخبار,کل اخبار
  • کد خبر : 7889
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید