• تاریخ انتشار : 1401/03/22 - 09:26
  • تعداد بازدید : 22
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

نشست علمی « جایگاه زن از منظر امامین انقلاب» در شاهرود برگزار شد

نشست علمی با موضوع « جایگاه زن از منظر امامین انقلاب» به همت بسیج دانشجویی و کانون هلال احمر دانشکده علوم قرآنی شاهرود با همکاری بسیج دانشجویی دانشکده‌های علوم قرآنی تهران، شیراز و سبزوار برگزار شد.

به گزارش ایحا از شاهرود، نشست علمی با موضوع « جایگاه زن از منظر امامین انقلاب » به با ارئه دکتر داود صائمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم ومعارف قرآن کریم به صورت مجازی برگزار شد.  

دکتر صائمی در ابتدای این نشست بیان کرد: فطرت انسان دو قسمت دارد «آگاهی، گرایشی». قسمت گرایشی فطرت مهم تر از قسمت آگاهی آن است. فطرت انسان باعث ایجاد حرکت در انسان می شود که این موجب حرکت حب و بغض می باشد. مردها در ایجاد حرکت بیشتر گرایش به رفتار دارند و زن ها گرایش به احساسات. در جامعه امروزی رهبران جامعه زنان هستند، زیرا بغض یعنی دامنه احساسات. برای همین معمار انقلاب امام خمینی رحمة الله فرمودند: از دامن زن مرد به معراج می رود. جوانان و نوجوانان دختر امروزی به نوعی رهبران جامعه هستند زیرا هدایت و لیدری بخش احساسات در دست بانوان است.  

وی افزود: مهمترین نقش بانوان گرم نگه داشتن نهاد خانواده است که این یکی از مجاهدت های زنان نیز می باشد. باید به این نکته نیز توجه داشت که مجاهد کسی است که به ولی زمانش مسئولیت خود را گره بزند و نیاز جامعه امروز جهاد تبیین می باشد.

صائمی در ادامه بیان کرد: جایگاه زن از منظر امامین انقلاب دوقسم دارد: اگاهی ها و گرایشات که گرایشات مهمتر است. جامعه را زنان و مردان تشکیل می دهند اما در اصل زنان رهبران جامعه اند چون احساسات را بیدار کرده و رهبران آینده را تربیت می کنند. پس رهبران جامعه زنان هستند.

وی گفت: رهبر انقلاب معماران اصلی جامعه را اول امام خمینی وسپس زنان می دانند. از این نمونه می توان اشاره کرد به سخنرانی حضرت زینب در روز اربعین که رهبر جهادی زمان خود بود. اسلام به زن کرامت بخشیده و الگویی بی نظیر و بی بدیل همچون حضرت زهرا(س) آفرید و به جهانیان معرفی کرد تا همه انسان ها اعم از زنان و مردان در همه قرون و اعصار با الگوگیری از این بانوی برگزیده قله کمالات انسانی را فتح کنند.

عضو هیات علمی دانشکده علوم قرآنی شاهرود افزود: حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر نهضت بزرگ انقلاب اسلامی نیز نقش زن را مهمتر از نقش مردان مطرح کردند و فرمودند: «زن موجودی سازنده است که علاوه بر اینکه خود را می سازد در همه عرصه ها نیز فعال است و اقشار دیگر جامعه را هم تربیت می کند». ایشان همچنین معتقد بودند: «اسلام به زنان بیشتر از مردان بها داده» و فقه شیعی بهترین دفاع را از حقوق زنان به عمل آورده است. این دیدگاه، نکته های مهمی را برمی انگیزد و سرفصل های تازه ای را در خصوص نقش و جایگاه زن در جامعه امروز ایران و جهان می گشاید.

 

  • گروه خبری : کل اخبار
  • کد خبر : 6751
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید