• تاریخ انتشار : 1401/04/21 - 11:11
  • تعداد بازدید : 88
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

پذیرش و چاپ مقاله عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی اصفهان در نشریه قرآن، فرهنگ و تمدن

مقاله عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی اصفهان در فصلنامه قرآن، فرهنگ و تمدن پذیرش و چاپ گردید.

به گزارش ایحا از اصفهان، مقاله «بررسی و تبیین روش‌های قرآن کریم در تحول فرهنگ و عقیده‌ی انسان» با نگارش دکتر مجتبی قربانیان، عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی اصفهان در فصلنامه قرآن، فرهنگ و تمدن، دوره سوم شماره پیاپی 7 بهار 1401  چاپ و منتشر شد.

در چکیده این مقاله آمده است:

هر گونه‌ اقدامی در راستای تغییر و اصلاح جنبه­ ای از جنبه­ های فرهنگی و عقیدتی انسان، نیازمند شناخت کافی و نیز بکارگیری روش­ها و فنون هماهنگ و به طور کلی مستلزم در دست داشتن نقشه­ ی راه است. قرآن­ کریم به منظور ایجاد تحول و دگرگونی در باورهای ناصحیح انسان و جایگزینی فرهنگ و عقاید صحیح به جای آن، بر روش ­های ویژه ­ای تکیه دارد. این مجموعه ­ی وحیانی ضمن هماهنگی کامل با مهم‌ترین ویژگی­ های انسان و تمرکز بر اساسی­ ترین لایه­ های وجود وی، تلاش گسترده­ای را در جهت احیای سرمایه­ های بنیادین به کار می­ گیرد و اندیشه­ ی فرهنگی و اعتقادی او را به میزان قابل توجهی تحت تأثیر خود قرار می­دهد.

اصلاح فرهنگ و باورهای انسان در همه­ ی زمان­ ها مستلزم شناخت صحیح روش­ های مذکور است و غفلت از آن­ها، جریان صحیح تحول فرهنگ و عقیده را دشوار می­سازد. بر این ­اساس بررسی و شناخت روش­ های مرتبط با مسئله­ ی تحول فرهنگ و عقیده از منظر قرآن­ کریم، چشم ­انداز تربیتی روشنی در پیش روی انسان قرار داده و بسترهای لازم جهت پیمودن فرایند تحول مذکور در مقیاس جوامع بشری را برای او فراهم خواهد کرد.

از ­­این­ رو نویسنده در این پژوهش که با روش کتابخانه‌ای انجام می‌شود، ضمن استخراج مهم‌ترین روش­ های قرآن­ کریم در تحول فرهنگ و عقیده­ ی انسان، چگونگی و کیفیت تحول در هر کدام از روش­ های مذکور را مورد تبیین قرار خواهد داد و به این مهم دست می‌یابد که قرآن کریم در راستای تأثیرگذاری بر فرهنگ و عقیده انسان و اصلاح باورهای ناشایست عقیدتی و فرهنگی، چشم انداز روشنی در پیش داشته و از الگوی ویژه‌ای تبعیت می‌کند. ویژگی ممتاز الگوی روشمند قرآن کریم در تحول مورد بحث را می‌توان در دو عنصر تعدد روش و تناسب آن دانست.  

 

  • گروه خبری : کل اخبار
  • کد خبر : 7886
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید