• تاریخ انتشار : 1400/10/11 - 11:17
  • تعداد بازدید : 184
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

گرامیداشت سالروز حماسه 9 دی در دانشکده علوم قرآنی شیراز

نشست بصیرتی به مناسبت سالروز 9 دی به صورت حضوری و مجازی در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.

به گزارش ایحا از شیراز، نشست بصیرتی گرامیداشت روز بصیرت با سخنرانی احمد همتی بوشهری استاد دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.

احمد همتی بوشهری در خصوص روز 9 دی بیان کرد: فتنه 88 پیچیده ترین و خطرناکترین چالش پس از انقلاب اسلامی بود که دشمن از همه تجربیان و سرمایه های خود بهره گرفت. این چالش با جسارت به  مقدسات مردم به ویژه عاشورا و کربلا به اوج خود رسید. ملت ایران پس از روشن شدن تقابل آشکار این جریان با اسلام ، نظام و رهبری با درک درست از یک نیاز تصمیم گرفتند.

وی در خصوص نقش و جایگاه روز 9 دی اظهار داشت: در تاریخ هر ملتی، پر است از فراز و نشیب های تاریخی و روزهای به یاد ماندنی که سرنوشت یک ملت را در طی سالیان دراز رقم زده و زمینه را برای پیوند نسل ها و یکی شدن دل ها و اتحاد و یکپارچگی مردم یک سرزمین فراهم می سازد. جنس و ماهیت روز 9 دی را باید از جنس و ماهیت سایر روزهای تاریخی و سرنوشت ساز ملت ایران دانست. روزی که در آن پاسخ قاطع و محکمی به حرمت شکنان اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی مردم داده شد.

همتی افزود: این حرکت مردمی برجسته ، برنامه ریزی شده و غیر دولتی و به تعبیر مقام معظم رهبری یک اقدام مردمی خودجوش و ناشی از یک نیاز در لحظه بود. از ویژگی های حماسه نه دی می توان به واکنش سریع و به موقع مردم ، فراگیربودن و در برگیرنده همه اقشار و سلیقه های سیاسی نام برد.

وی با اشاره به حضور بارز نسل سوم انقلاب اسلامی در این حماسه گفت:  یکی از پیام 9 دی این بود که جوانان مهمترین نیروی آینده ساز در تمام مناسبات سیاسی و اجتماعی هستند.  همچنین برخی از رسانه های غربی حماسه 9 دی را به لحاظ میزان جمعیت و شور و هیجان با مراسم تشییع امام خمینی (ره) مقایسه کردند که نشان از بازتاب گسترده داخلی و خارجی این حادثه عظیم داشت.

همتی بوشهری در بیان نقش و جایگاه علماء در روز 9 دی اظهار کرد: یکی از تمایزات نظام جمهوری اسلامی، مجموعه خبرگان ، علمای صاحب نام و صاحب شأن در بین مردم و مورد اعتماد مردم در همه قضایا به خصوص قضیه بسیار مهم رهبری و قضایی مربوط به آن است. حضور مردم در خیابان های سراسر کشور در نهم دی بدون اینکه علما و راهنمایان معنوی مردم دل های آنان را به حقایق این انقلاب متوجه کنند ، میسر نمی شد.اگر نقش علمای دین و راهنمایان روحانی حذف می شد، این انقلاب تحقق نمی یافت و این نظام به وجود نمی آمد و باقی نمی ماند.

استاد دانشکده علوم قرآنی شیراز در خصوص  آثار و پیامدهای 9 دی  افزود: نمایان شدن ظرفیت انقلاب اسلامی ، آشکار شدن پیوند جریان فتنه با خارج از کشور، تقویت باور به وجود جنگ نرم(خلأ 20 ساله بی بصیرتی نسبت به راهبر در تهاجم فرهنگی به این فتنه ، به صورت جهشی حل شد و برکات این حرکت موجب واکسینه شدن نظام شدن( به تعبیر مقام معظم رهبری)، آشکار شدن چهره واقعی نخبگان، نمایان شدن کارگسترده غرب، شکست نظریه های غربی و کپی برداری از الگوهای انقلاب مخملی در ایران ، ضرورت توجه ویژه به انتخابات در ایران از آثار این روز مهم در تاریخ کشور بود.

وی با بیان پیام های این روز نیز گفت: اولین پیام به مقام ولایت بود که ما هرگز از آرمان های این انقلاب دست نخواهیم کشید و همیشه در صحنه خواهیم بود و از ولایت اطاعت خواهیم کرد همچنین این حادثه پیامی را نیز برای دولتمردان و مسئولان داشت که سعی کنید نظریات رهبری را سرلوحه کار و عمل خود قرار دهید مسئولان فرصت خدمت را غنیمت بشمارند و به عنوان مجریان، حکم ولایت عمل کنند. همچنین به استکبار جهانی و ضد انقلاب نیز ثابت کرد که اگر مقابل دین ما بایستید مقابل تمام دنیای آنان خواهیم ایستاد.

 

 

  • گروه خبری : کل اخبار
  • کد خبر : 5979
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید