• تاریخ انتشار : 1400/10/06 - 13:45
  • تعداد بازدید : 345
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم،

نشست اعضای کمیته تدوین سند ملی وقف برگزار شد

نشست کمیته تدوین سند ملی وقف با حضور اعضا و بررسی موضوعات و نظرات در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.

به گزارش ایحا، حجت الاسلام سید احمد سجادی دبیر کمیته تدوین سند ملی وقف در این خصوص اظهار کرد: این نشست با حضور دکتر اصغری از استان قدس رضوی ، حجت الاسلام سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، حجـت الاسلام عادل معاون فرهنگی سازمان اوقاف، حجت الاسلام شرفخانی مدیر امور خیریه و دکتر مولایی مدیر برنامه ریزی سازمان اوقاف برگزار شد.

حجت الاسلام سجادی درخصوص وظایف این کمیته گفت: پس از تدوین اولیه سند، تدوین نهایی این سند در این کمیته انجام شده و برای شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می گردد.

 وی در خصوص این سند اظهار کرد: سند ملی وقف به مثابه قانون قلمداد می شود چرا که از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ و یا در هیئت وزیران تصویب و توسط رئیس جمهور ابلاغ می شود. از این رو سند ملی هر نهاد می‌تواند به عنوان قانون لایحه دستورالعمل و یا مقررات لازم الاجرا قلمداد شود.

سجادی در خصوص اهداف سند ملی وقف بیان کرد: هدف سند پیرامون این نکته است که ما در قوانین وقف و امور خیریه  دچار مشکلاتی هستیم و نارسایی هایی وجود دارد که ما در سند ملی این نارسایی‌ها را جبران می‌کنیم و با مسئله هایی که مطرح میشود و اقدامات کلانی که تدوین می گردد ، میتوانیم به مثابه قانون، مشکلات قانونی وقف و امور خیریه را حل کنیم.

وی با اشاره به موضوعات سند گفت: سند ملی وقف در دو مقوله  وقف و امور خیر تدوین میشود. بخش وقف به مسائل وقف و کنشگرانی که در آینده باید این مطالب و قوانین را اجرا کنند اشاره دارد. که خود شامل چهار قسمت «فرهنگی و اجتماعی» ،  «فقهی و حقوقی» ، «مدیریت» و «بخش اقتصادی» است. در واقع چهار قلمرو در سند مشخص شده است و تمام مسائل اصلی در این ۴ بخش لحاظ خواهد شد

      دبیر کمیته تدوین سند ملی وقف با بیان معیارها ،رویکردها و اولویت ها در تدوین سند ، اظهار کرد: در مرحله اول با همکاری همکارانمان در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و دانشکده علوم قرآنی اصفهان، چیزی حدود ۱۵۰ پایان نامه مطالعه و خلاصه برداری شد. همچنین با ۱۸۰ نفر از صاحب نظران مصاحبه و نظرات آنان دریافت گردید.۲۰ هزار صفحه از پژوهش‌های قبلی سازمان اوقاف مورد مطالعه قرار گرفت. همچنین سه گروه فقهی و حقوقی ، فرهنگی و گروه سوم گروه مطالعاتی عهده‌دار کار شدند. با همه گروه‌ها کار تحقیقاتی عمیق صورت گرفت و نیز با همه استان‌ها مکاتبه شده و بر اساس نظرات ۳۰ استان و ۱۸۰ مصاحبه و ۱۵۰پایان نامه،  تدوین اولیه این سند صورت گرفت.

وی افزود: در تدوین نهایی سند که در این نشست به آن پرداخته شد، مسئولان امر چه از سازمان اوقاف و چه صاحب نظرانی از خارج از این مجموعه جهت هم فکری و استفاده از نظرات آنان به سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم دعوت شدند. در حال حاضر سند در حال تدوین و نگارش نهایی است. تاکنون قدم‌های بزرگی برای تدوین این سند برداشته شده و هم اکنون در پی تدوین نهایی هستیم.

وی با اعلام اینکه تدوین سند ملی وقف به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم واگذار شده، توضیح داد: در ابتدا طرح تدوین توسط معاون اول رئیس‌جمهور به شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد. شورا نیز آن را جهت اجرا به وزارت ارشاد و وزارتخانه نیز به سازمان اوقاف و امور خیریه ابلاغ نمود. با توجه به فعالیت های پژوهشی و علمی و تجارب ارزنده دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در انجام فعالیت های مهم تحقیقاتی ، سازمان اوقاف از این دانشگاه خواست تا با همکاری تمامی صاحبنظران و اندیشمندان حوزه وقف و امور خیریه، این سند را تدوین نموده و جهت تایید به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال نماید.

سید احمد سجادی رونمایی و اجرای این سند را در تقویت برنامه های موقوفات سازمان اوقاف و امور خیریه موثر دانست و اظهار کرد: این سند وقتی که ابلاغ شود میتواند کاستی‌های قانونی در زمینه های ,وقف و امور خیریه را جبران کند. یعنی ما در بند بند این سند مطالبی را می‌بینیم که در قانون نیست ولی کلیت قانون با آن موافق است و دوستان ما و همکاران سازمان اوقاف با نبود این قوانین دچار مشکلاتی شدند لذا در سند همه این ها مدنظر خواهد بود. مطمئناً اجرای این سند در نظام مند شدن موقوفات و شکل‌گیری جامعه وقف محور، نقش راهگشایی خواهد داشت. البته این سند ملی مخصوص سازمانی خاص نیست لذا وقتی که سند ملی وقف اجرا شود، تمام موقوفاتی که به نوعی تاثیرگذار در وقف هستند مثل موقوفات قرآنی، موقوفات فرهنگی، موقوفات اجتماعی و ... مورد توجه و ارتقاء قرار خواهد گرفت.

 

 

  • گروه خبری : کل اخبار
  • کد خبر : 5961
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید