• تاریخ انتشار : 1400/10/04 - 13:54
  • تعداد بازدید : 405
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
طی تفاهم نامه همکاری،

کتاب دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از سوی سازمان سمت منتشر شد

کتاب عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از سوی سازمان سمت به چاپ رسید.

به گزارش ایحا، طی تفاهم نامهای که از سوی مسئولان دو نهاد منعقد شد، کتاب «جامعیت قرآن 1» با تألیف حجت الاسلام سید عبدالله اصفهانی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از سوی سازمان سمت به چاپ رسید.

حجت الاسلام اصفهانی در این خصوص اظهار کرد: قرآن کریم آخرین و کامل ترین متن وحیانی است که به تناسب ظرفیت وجودی، بر کامل ترین انسان و برترین پیامبران یعنی پیامبر عظیم الشأن اسلام نازل شده است. سه ویژگی خاتمیت پیامبر، آخرین کتاب آسمانی بودن قرآن و معجزه جاودان بودن قرآن موجب برخورداری این کتاب آسمانی از ویژگی جامعیت و گستردگی آموزه‌ها شده است.

وی افزود: قرآن کریم ویژگی جامعیت را برای خویش بر می شمارد. چنانکه در آیه ۸۹ سوره نحل می فرماید : «و این کتاب را که روشنگر هر چیزی است و برای مسلمانان رهنمود و رحمت و بشارت گری است، بر تو نازل کردیم». همچنین روایات اسلامی به عنوان منبعی که شارح و مبین قرآن است، مزین به همین توصیف است. پیامبر فرمودند: »به من جوامع دانش داده شده است».

عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی آمل بیان کرد: هرچند کاربرد واژه جامعیت برای قرآن کریم از واژگان نوپدید در حوزه علوم قرآن است، لیکن مفهوم گسترده آموزه های قرآنی از صدر اسلام و از سوی برخی نواب مانند ابن مسعود تا عصر حاضر، طول و عرض گسترده‌ای را در سخن دلایل و قائلان به خود اختصاص داده و آیات و روایات متعددی در این زمینه وارد شده و به مناسبت‌های مختلف در علوم اسلامی و زیر مباحث مرتبط مانند اعجاز محتوایی و اعجاز بیانی و بالندگی قرآن و نیز مبانی و قواعد تفسیر مطرح شده است.

وی همچنین گفت: تمسک و استناد دائمی به قرآن در طول نسل ها و عصرها و حضورش در متن زندگی فردی و اجتماعی جوامع انسانی، مشروط به دو شرط اثبات اعتبار و حجیت قرآن برای همه زمان ها و مکان ها و تبیین روش ها و چگونگی پاسخگویی قرآن و دین به نیازهای متنوع، متغیر، سیال و پایان ناپذیر آدمی است. لذا بحث از جامعیت قرآن، مبانی، مفاهیم، دیدگاه ها و ملاک‌های آن ضرورتی تام دارد.

اصفهانی افزود: از سویی توسعه و تکامل خارق العاده تفکر، فرهنگ، علوم، فناوری و تمدن بشری و تطورات زمان، تحولات در حوزه ارتباطات و روند انتقال اطلاعات در جهان معاصر، تحول موضوعات در قالب تغییر در مصالح و مفاسد پاره‌ای از موضوعات و پیدایش موضوعات جدید در حیات بشری و مانند اینها پرسش‌هایی نوینی را پیش روی اندیشمندان حوزه دین و قرآن پژوهان قرار داده است. به طوری که خلأ معرفتی و غفلت از پاسخگویی عمیق و پویا به نیازهای تازه بشری در این عرصه بی تردید سیر کاروان علوم دینی را متوقف یا با تاخیر فرساینده روبه‌رو می‌سازد و چنانکه بر فرهیختگان دین‌پژوه پوشیده نیست، کنکاش در مسئله جامعیت قرآن و دین و ابعاد نظری آن از مباحث بنیادین در پاسخ به همین نیاز است.

حجت الاسلام اصفهانی خاطرنشان کرد: فقدان درسنامه جامعیت قرآن، فراز و فرود کمی و کیفی مطالب در منابع علمی و پژوهشی موجود در باب جامعیت قرآن و فقدان برخی سرفصل ها در برخی منابع موجود، همگی تألیف درسنامه جامعیت قرآن با رویکرد مبانی،  مفاهیم، دیدگاه ها و ملاک ها را ضروری می نمود. تألیف حاضر به شکل نظام مند و در چارچوب فصل ها تدوین شده است به طوری که ضمن رعایت ترتیب منطقی مطالب فصول، هر فصل با هدف های آموزشی درس در آغاز فصل و گزیده مطالب و زمینه های مطالعاتی و پژوهشی در پایان هر فصل همراه شده است

  • گروه خبری : کل اخبار
  • کد خبر : 5945
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید